Log masuk

Tarif elektrik TNB komersial 2026: cara kira bil setiap gerai

Jawapan ringkas: premis komersial biasa (kedai makan, medan selera, bazar) dibil di bawah Tarif Am Voltan Rendah Bukan Domestik: tiga caj se-kWj, caj peruncitan RM20 sebulan, dan AFA yang berubah setiap bulan. Untuk caj gerai, jangan kira semula tarif. Guna bil TNB sebenar: bahagi ikut sub-meter, atau caj tidak lebih daripada kadar berkesan (jumlah bil ÷ jumlah kWj).

Dikemas kini: · Oleh Wan Nabil · Kadar disemak 27 Okt 2026

Struktur tarif sejak 1 Julai 2025

Mulai 1 Julai 2025, tarif lama B (komersial voltan rendah), D (industri voltan rendah) dan F (perlombongan voltan rendah) digabung menjadi Tarif Am Voltan Rendah Bukan Domestik, dengan pilihan Tarif ToU (ikut masa). Voltan rendah ialah bekalan lebih 50V hingga 1kV, iaitu kebanyakan kedai dan premis gerai. Kadar di bawah dari jadual Suruhanjaya Tenaga untuk Semenanjung, bagi tempoh 1 Julai 2025 hingga 31 Disember 2027:

KomponenTarif AmTarif ToU (pilihan)Dikira ikut
Caj tenaga27.03 sen/kWj28.52 sen/kWj waktu puncak, 24.43 sen/kWj luar puncakSetiap kWj
Caj kapasiti8.83 sen/kWj8.83 sen/kWjSetiap kWj
Caj rangkaian14.82 sen/kWj14.82 sen/kWjSetiap kWj
Caj peruncitanRM20.00 sebulanRM20.00 sebulanSetiap akaun
AFABerubah setiap bulan (rebat atau surcaj)SamaSetiap kWj

AFA: kenapa bil berubah walaupun guna sama

AFA (Automatic Fuel Adjustment) menggantikan ICPT mulai 1 Julai 2025. Ia pelarasan dua hala ikut kos bahan api dan kadar tukaran asing, dikemas kini setiap bulan selepas disahkan Suruhanjaya Tenaga dan diterbitkan di laman tarif myTNB. Rebat dari Ogos 2025 hingga April 2026; surcaj sejak Mei 2026. AFA September 2026: surcaj 3.67 sen/kWj. AFA Oktober 2026: surcaj 3.61 sen/kWj.

Maksudnya untuk anda: kadar seunit yang anda caj kepada gerai boleh jadi lapuk dalam sebulan. Cara kongsi bil sebenar (di bawah) ikut sendiri sebarang perubahan AFA.

Kadar berkesan: satu nombor yang sudah termasuk semua caj

Kadar berkesan = jumlah bil TNB ÷ jumlah kWj pada bil yang sama. Ia sudah termasuk caj tenaga, kapasiti, rangkaian, caj peruncitan, AFA bulan itu dan caj lain dalam bil, jadi tidak perlu kira tarif satu-satu.

Contoh (nombor contoh sahaja): bil TNB premis RM1,400.00, penggunaan pada bil 2,500 kWj.

Kadar berkesan = RM1,400.00 ÷ 2,500 = RM0.56 se-kWj.

Contoh: bahagi satu bil premis kepada setiap gerai

Cara kongsi bil sebenar memastikan jumlah semua gerai sama tepat dengan bil TNB: anda tidak rugi, tidak untung. Bil TNB premis RM1,200.00, kawasan bersama 10%, tiga gerai:

  1. Bacaan sub-meter: A1 13,341.7 → 13,889.7 = 548.0 kWj; A2 2,000.0 → 2,310.5 = 310.5 kWj; A3 500.0 → 621.5 = 121.5 kWj. Jumlah 980.0 kWj.
  2. Kawasan bersama (lampu laluan, kipas, tandas): 10% × RM1,200 = RM120, dibahagi sama rata = RM40.00 setiap gerai.
  3. Baki RM1,080 dibahagi ikut nisbah kWj, dibundarkan ke bawah: A1 RM603.91, A2 RM342.18, A3 RM133.89 (RM1,079.98). Baki 2 sen diberi kepada gerai yang guna paling banyak dahulu: A1 RM603.92, A2 RM342.19.
  4. Jumlah setiap gerai: A1 RM643.92 · A2 RM382.19 · A3 RM173.89 = RM1,200.00, sama dengan bil TNB.

Masukkan nombor yang sama dalam kalkulator bil meter gerai dan anda dapat jawapan yang sama, hingga sen. Kemudian cuba bil dan bacaan premis anda sendiri.

Tip supaya tauke tidak pertikai: baca semua meter pada hari yang sama setiap bulan, ambil gambar setiap meter, dan tulis cara caj elektrik (sub-meter, % kawasan bersama) dalam perjanjian sewa gerai.

Caj elektrik untuk dapatkan semula kos sebenar sahaja; membekal elektrik untuk untung memerlukan lesen Suruhanjaya Tenaga. Ini panduan umum, bukan nasihat guaman.

Soalan lazim

Berapa tarif elektrik TNB untuk kedai dan gerai komersial pada 2026?

Premis komersial voltan rendah di Semenanjung guna Tarif Am Voltan Rendah Bukan Domestik: caj tenaga 27.03 sen/kWj, caj kapasiti 8.83 sen/kWj, caj rangkaian 14.82 sen/kWj dan caj peruncitan RM20.00 sebulan, mengikut jadual Suruhanjaya Tenaga bagi 1 Julai 2025 hingga 31 Disember 2027. AFA bulanan ditambah atau ditolak setiap kWj; untuk Oktober 2026 ia surcaj 3.61 sen/kWj.

Apa itu AFA dalam bil TNB?

AFA (Automatic Fuel Adjustment) ialah pelarasan kos bahan api yang menggantikan ICPT mulai 1 Julai 2025. Kadarnya dikemas kini setiap bulan dan boleh jadi rebat atau surcaj se-kWj, jadi bil premis boleh berubah walaupun penggunaan sama.

Apa itu kadar berkesan dan bagaimana kira?

Kadar berkesan ialah jumlah bil TNB dibahagi jumlah kWj pada bil yang sama. Contoh: RM1,400.00 ÷ 2,500 kWj = RM0.56 se-kWj. Ia sudah termasuk semua caj, AFA dan caj peruncitan, jadi ia kadar paling adil untuk dibanding atau dicaj kepada gerai.

Bagaimana bahagi bil TNB premis kepada setiap gerai?

Tolak bacaan sub-meter bulan lalu daripada bulan ini untuk dapat kWj setiap gerai. Asingkan peratus kawasan bersama daripada bil dan bahagi sama rata. Baki bil dibahagi ikut nisbah kWj setiap gerai dan dibundarkan ke bawah ke sen; baki sen diberi kepada gerai yang guna paling banyak dahulu, supaya jumlah semua gerai sama dengan bil TNB.

Bolehkah saya caj tauke ikut kadar seunit yang tetap?

Boleh, asalkan kadar itu tidak melebihi kadar berkesan bil premis anda. Kerana AFA berubah setiap bulan, semak kadar berkesan setiap bulan atau guna cara kongsi bil sebenar supaya jumlah gerai sentiasa sama dengan bil TNB.

Bolehkah saya tambah untung pada bil elektrik gerai?

Caj elektrik untuk dapatkan semula kos sebenar sahaja. Membekal elektrik kepada orang lain untuk untung memerlukan lesen Suruhanjaya Tenaga (Akta Bekalan Elektrik 1990, seksyen 9), jadi jangan tambah untung pada kadar utiliti. Ini panduan umum, bukan nasihat guaman.

Sumber (disemak 27 Okt 2026)

Lagi: alat percuma · panduan sistem urus sewa gerai 2027 · pusat bantuan